Campionatele Europene de tenis de masă de la Munchen

Eliza Samara, ritm de metronom! E la o victorie distanţă de podium

105

Jucătoarea constănţeană de tenis de masă Elizabeta Samara este la un pas de a-şi asigura o primă medalie, în proba de dublu feminin, la Campionatele Europene rezervate seniorilor de la Munchen (Germania).

Sportiva de pe litoral face pereche cu Andreea Dragoman, alături de care a obţinut o victorie categorică, scor 3-0 (11-9, 11-7, 11-5), în partida din optimile de finală, disputată, miercuri, 17 august, în compania cuplului Nikoleta Puchovanova (Slovacia) / Ozge Yilmaz (Turcia). Următoarele lor adversare sunt Hana Matelova (Cehia) şi Barbora Balazova (Slovacia), învingătoarele vor accede în semifinale, iar această performanţă le asigură medalia de bronz.

Alte două perechi în componenţa cărora se regăsesc jucătoare din România au făcut pasul spre sferturile de finală. Tot în optimile probei de dublu feminin, Bernadette Szocs şi Sofia Polcanova (Austria) au trecut la pas de cuplul Natalia Partyka / Natalia Bajor (Polonia), scor 3-0 (11-7, 11-9, 11-4), în timp ce Adina Diaconu şi Maria Xiao (Spania) le-au cedat un set italiencelor Giorgia Piccolin şi Debora Vivarelli, scor 3-1 (12-10, 11-8, 9-11, 11-7).

Din păcate, la dublu masculin, Ovidiu Ionescu şi spaniolul Alvaro Robles nu au putut repeta revenirea din runda precedentă şi au fost eliminaţi de pe tabloul principal. În optimi, vicecampionii mondiali din 2019 au reuşit o victorie spectaculoasă, scor 3-2, în faţa cuplului luxemburghez Luka Mladenovic / Eric Glod, când au întors de la 0-1 şi 1-2, pentru ca, în sferturi, să se recunoască înfrânţi, 1-3 (7-11, 11-6, 6-11, 7-11) cu Milosz Redzimski (Polonia) şi Vladislav Ursu (Republica Moldova).

La simplu feminin, Bernadette Szocs şi Irina Ciobanu s-au calificat în 16-imi, după victoriile înregistrate în primul tur de pe tabloul principal. „Bernie” a spulberat-o, scor 4-0 (11-6, 11-4, 12-10, 11-5), pe Zdena Blaskova (Cehia), iar Irina a avut nervii tari în partida-maraton cu Izabela Lupulesku (Serbia), scor 4-3 (5-11, 21-19, 7-11, 12-14, 11-7, 13-11, 11-3).

Tot în primul tur pe tabloul principal, Elizabeta Samara o are ca adversară pe Shuohan Men (Ţările de Jos), Adina Diaconu primeşte replica polonezei Katarzyna Wegrzyn, Andreea Dragoman o înfruntă pe Andrea Todorovic (Serbia), iar Tania Plăian o întâlneşte pe Xiaona Shan (Germania).

La simplu masculin, România are doi reprezentanţi pe tabloul principal. În 32-imi, Rareş Şipoş îl întâlneşte pe Tomislav Pucar (Croaţia), iar Ovidiu Ionescu porneşte cu favorit în duelul cu Yaroslav Zhmudenko (Ucraina).