Campioana Farul, învinsă de FC Voluntari cu 4-2, în Superligă

208

Farul Constanţa, campioana en titre, a fost învinsă fără drept de apel de FC Voluntari, cu scorul de 4-2 (3-0), sâmbătă seara, în deplasare, în etapa a 17-a a Superligii de fotbal.

Ilfovenii aveau 3-0 la pauză, după o repriză senzaţională, marcând pe contraatac prin Robert Popescu (10), din pasa lui Andrei Dumiter, care apoi a reuşit o dublă (22, 37).

Rivaldinho, intrat la pauză, a reuşit să reducă din diferenţă la scurt timp (47), dar Dan Sîrbu (55), introdus şi el la pauză, şi-a trimis mingea în propria poartă, la un corner şi astfel s-a refăcut ecartul.

Brazilianul Rivaldinho a marcat şi al doilea gol al oaspeţilor (64), care nu au reuşit mai mult, în ciuda eforturilor. Farul a primit patru goluri într-un meci pentru a doua oară în acest campionat, după 0-4 cu FC U Craiova, în Bănie.

Farul nu a mai câştigat de şase etape, în care are patru egaluri şi două eşecuri. FC Voluntari e neînvinsă de trei etape, în care are două victorii şi un egal.