FC Farul, eliminată din Conference League de HJK Helsinki

127

După 2-1 în meciul tur, Farul a cedat pe terenul celor de la HJK Helsinki, scor 0-2, în manșa secundă din play-off-ul Conference League.

După 3-2 la general, HJK Helsinski s-a calificat în grupele Conference League.

Trupa lui Gică Hagi nu a început prea bine duelul, iar constănțenii au fost dominați autoritar în primul sfert de oră. Mai mult, Helsinki a punctat în minutul 5, însă reușita lui Radulovic a fost anulată după consultarea VAR.

Același Radulovic a punctat și în minutul 20, însă, de această dată, golul atacantului a fost validat. În finalul primei reprize, Farul a pus presiune și a avut mai multe ocazii, însă fără succes.

Speranțele Farului au fost spulberate în minutul 70, atunci când Radulovic a reușit dubla.

Grație rezultatului obținut joi seară, HJK Helsinki a reușit prima calificare din istorie în grupele unei competiții europene.