FC Farul, doar egal pe teren propriu cu Hermannstadt

104

Farul Constanţa a terminat la egalitate cu FC Hermannstadt, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii de fotbal.

Farul a deschis scorul prin Andrei Artean (27), jucător convocat în premieră la echipa naţională.

Sibienii au reuşit egalarea în minutele adiţionale prin ghanezul Baba Alhassan (90+1).

Farul şi FC Hermannstadt au cei mai longevivi antrenori activi pe băncile echipelor din Superliga României, Gheorghe Hagi şi Marius Măldărăşanu fiind instalaţi în pauza de vară premergătoare stagiunii 2021-2022, potrivit LPF.

Portarii celor două echipe, Marian Aioani şi Cătălin Căbuz, au ajuns la a 150-a prezenţă pe prima scenă.

Farul n-a mai câştigat de cinci etape, în care are patru egaluri (toate acasă) şi un eşec.

FC Hermannstadt nu a mai pierdut de 12 etape, în care are trei victorii şi 9 egaluri.