205
Canotaj / Nouă medalii pentru România, în prima zi a Memorialului Paolo d'Aloja, de la Piediluco - 1-1649578421.jpg

România a cucerit nu mai puţin de nouă medalii de aur, sâmbătă, în prima zi a Regatei Internaţionale de canotaj Memorial Paolo d'Aloja, de la Piediluco (Italia), ediţia a 36-a, care a inaugurat sezonul competiţional. Pe lângă cele nouă medalii de aur, canotorii români au mai obţinut două medalii de argint şi una de bronz, informează Federaţia Română de Canotaj.

Campioanele olimpice en titre Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar s-au impus în proba de dublu vâsle feminin, iar Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan au dominat cursa de dublu rame masculin.

O victorie a reuşit în proba de 8+1 masculin echipajul alcătuit din Alexandru Chioseaua, Claudiu Neamţu, Florin Ceobanu, Constantin Radu, Cristi Ilie Pîrghie, Constantin Adam, Florin Arteni Fîntînariu, Alexandru Cosmin Macovei şi Adrian Munteanu, în timp ce, la dublu rame feminin, Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu au ocupat tot prima poziţie.

O victorie a obţinut şi echipajul tricolor Florin Bogdan Horodişteanu, Andrei Sebastian Cornea, Ioan Prundeanu şi Marian Florin Enache, la patru vâsle masculin.

La simplu vâsle masculin, Mihai Chiruţă a câştigat medalia de aur, iar la feminin, Ionela Livia Cozmiuc s-a clasat pe patru.

În proba de patru rame feminin, întreg podiumul a fost ocupat de sportivii români: Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Maria Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, pe primul loc, Gianina Elena Beleagă, Roxana Iuliana Anghel, Mădălina Hegheş, Elena Logofătu, pe locul secund, iar Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Cristina Georgiana Popescu şi Ioana Mădălina Moroşan, pe poziţia a treia.

În proba de patru rame masculin, aurul a fost cucerit de Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Florin Lehaci, în vreme ce Andrei Petrişor Axintoi, Alexandru Gherasim, Andrei Mândrilă şi Alexandru Laurenţiu Danciu au câştigat argintul.

La patru vâsle feminin, Emanuela Ionela Ciotău, Cristina Florentina Druga, Roxana Alexandra Ungureanu şi Patricia Andreea Cireş au câştigat medalia de aur.