Divizia Națională de rugby - seniori

CS Năvodari, victorie istorică în fața Științei Petroșani

176

Echipa de rugby CS Năvodari a reușit prima sa victorie în fața Științei Petroșani, din istoria confruntărilor directe în Divizia Națională de seniori: 26-20 (21-6), pe teren propriu, în cadrul etapei a opta de campionat.

Dobrogenii au făcut o primă repriză foarte bună și au reușit să aibă la pauză avans de 15 puncte, marcatori fiind Pârvu (două eseuri), Comănici (un eseu) și Trandafir (trei transformări). În repriza secundă, oaspeții au redus din diferență, 21-13, apoi Albu a adus eseul decisiv pentru Năvodari, 26-13. Pe final, studenții și-au mai trecut în cont un eseu transformat, 26-20, ceea ce le asigură punctul bonus defensiv.

Astfel, formația antrenată de Cornel Suciu obține patru puncte și ocupă locul trei în clasament, după Poli Iași și RC Bârlad.

Iată și celelalte rezultate ale rundei: RCM Galați - RC Bârlad 12-13, CSU AV Arad - CSM Bucovina Suceava 22-19.

Etapa viitoare (sâmbătă, 31 mai), CS Năvodari va juca, în deplasare, cu RC Bârlad.