Liga Naţională de baschet feminin

CSM Constanţa a făcut legea pe terenul CSM-ului Alexandria

110

Echipa feminină de baschet CSM Constanţa a obţinut prima sa victorie în Liga Naţională: 80-61 (14-22, 27-8, 18-13, 21-18) cu CSM Alexandria, în deplasare, după un final de meci în care a controlat ostilităţile.

Teodora Manea şi Lydia Rivers au fost jucătoarele cu cea mai mare eficienţă pe parchet, iar Anisia Croitoru - cea mai bună marcatoare a partidei. Teodora Manea a încheiat meciul cu 12 puncte (1x3 p), trei intercepţii, şapte recuperări în 19 minute pe parchet, Lydia Rivers a bifat primul său „double-double”, cu 11 puncte, 12 recuperări şi o intercepţie, în timp ce Anisia Croitoru a fost de neoprit sub panou, acolo unde a avut un procentaj de 86% de reuşită (şase aruncări din şapte), terminând partida cu 15 puncte (1x3 p) şi două recuperări.

La rândul său, Eva Petrof şi-a făcut debutul la echipă cum nu se poate mai bine, cu 11 puncte (3x3 p) şi o recuperare, iar proaspăt venita de la Cupa Mondială 2022 Miljana Dzombeta şi-a trecut în cont nouă puncte (1x3 p), şase intercepţii, şapte pase decisive în 25 de minute pe parchet.

Pentru CSM Constanţa (antrenor Tatiana Gallova), au mai punctat Naomi Davenport (10 p), Paloma Cucu (6 p), Alina Podar (4 p), Dora Ardelean (2 p), debutând la echipă gemenele Bianca şi Denisa Fota, dar şi Alexandra Robotin.

Pentru echipa constănţeană, urmează două etape pe teren propriu, pe 22 octombrie, cu Sirius Târgu Mureş, şi pe 5 noiembrie, cu Baschet UAV Arad.