Divizia A la handbal feminin, Seria A

CSU Neptun, eşec sever pe teren propriu, în faţa Prahovei Ploieşti

324

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa a fost învinsă, cu scorul de 25-30, de CS Activ Prahova Ploieşti, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a 16-a a Diviziei A, Seria A.

Formaţia antrenată de Lăcrămioara Ilie şi Enis Murtaza a rezistat preţ de o repriză în faţa uneia dintre candidatele la promovare, tabela indicând la pauză avantaj minim pentru ploieştence, scor 15-14. În partea a doua a jocului, constănţencele au terminat „benzina”, permiţând adversarelor să se distanţeze treptat.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSU Ştiinţa Bucureşti - ACS Spartac Bucureşti 43-20, CSM Unirea Slobozia - CSM Bucureşti II 33-30, HC Dunărea Brăila II - SCM Gloria Buzău II 38-21, ACS Şc. 181 SSP Bucureşti - ACS Unirea Dobroeşti 26-26.

CS Rapid Bucureşti II a stat.

În clasament, CSU Neptun ocupă locul cinci, cu 25 de puncte. Lideră este CSU Ştiinţa Bucureşti (42 p), urmată, în ordine, de CS Activ Prahova Ploieşti (37 p) şi CSM Unirea Slobozia (37 p, golaveraj inferior), toate având drept de promovare.

Etapa viitoare (vineri, 17 februarie), echipa constănţeană va juca, în deplasare, cu SCM Gloria Buzău II.