Divizia A la handbal feminin, etapa a 12-a

CSU Neptun s-a întrecut în ratări, CS Rapid II a profitat din plin

243

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa a fost învinsă, cu scorul de 36-38, de CS Rapid Bucureşti II, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a 12-a a Diviziei A, Seria A.

În debutul întâlnirii, jucătoarele antrenate de Lăcrămioara Ilie şi Enis Murtaza au lăsat impresia că se pot bate de la egal la egal cu formaţia secundă a campioanei României, conducând pe tabelă până în minutul 17, 10-9. În următoarele cinci minute, feroviarele nu numai că au restabilit egalitatea, ci s-au şi desprins la trei goluri (14-11, min. 22), avantaj pe care l-au conservat până la pauză, 19-16.

În repriza a doua, Neptunul a încercat din răsputeri să reintre în joc, însă Rapidul II a stat permanent la 3-4 „lungimi”, pe fondul unor ratări în serie ale constănţencelor, care au irosit inclusiv două aruncări de la 7 metri, dar şi alte situaţii de unu la unu cu portarul. Finalul a fost gestionat mai bine de bucureştence, iar victoria nu avea cum să le mai scape.

Pentru CSU Neptun, au marcat: Mihaela Stănciulescu 8, Rebeca Gheorghe 6, Izabela Tilea 6, Florentina Milea 6, Bianca Căldare 4, Daria Mihăilă 3, Ariana Cercel 2 şi Dana Matei 1.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSM Unirea Slobozia - CSU Ştiinţa Bucureşti 30-34 (meci arbitrat de brigada constănţeană Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu), SCM Gloria Buzău II - ACS Unirea Dobroeşti 35-36, HC Dunărea Brăila II - ACS Spartac Bucureşti 45-14, CS Activ Prahova Ploieşti - CSM Bucureşti II 35-25. ACS Şc. 181 SSP Bucureşti a stat.

În ciuda acestei înfrângeri, situaţia Neptunului în clasament rămâne nemodificată - locul cinci, cu 18 puncte. Lideră este CSU Ştiinţa Bucureşti (33 p), urmată de CS Activ Prahova Ploieşti (28 p) şi CSM Unirea Slobozia (25 p), toate cu drept de promovare.

Etapa viitoare (sâmbătă, 21 ianuarie), CSU Neptun va juca, în deplasare, cu Spartac Bucureşti, ultima clasată.

ACS „Liviu Rebreanu” Turda a completat tabloul optimilor de finală ale Cupei României la handbal feminin, după ce a învins-o, cu scorul de 39-26 (22-13), pe teren propriu, pe HCF Piatra Neamţ, într-o partidă contând pentru turul întâi.

În optimi s-au mai calificat CSM Corona Braşov, CSM Slatina, CSM Târgu Jiu, CS Gloria Bistriţa-Năsăud, CS Dacia Mioveni, CSM Galaţi, CSM Roman şi HC Dunărea Brăila.

Au avut tur liber echipele care au evoluat în cupele europene: CS Rapid Bucureşti, CSM Bucureşti, SCM Râmnicu Vâlcea, Măgura Cisnădie şi Gloria Buzău. Alte două echipe - CSU Ştiinţa Bucureşti şi CS Activ Prahova Ploieşti - au avut tur liber, conform tragerii la sorţi.