Divizia A la handbal feminin, Seria A

CSU Neptun, salvată de finalul bun în deplasarea de la Piatra Neamţ

170

Echipa feminină de handbal CSU Neptun a obţinut o victorie la limită, scor 30-29 (14-11), în partida cu HCF Piatra Neamţ, disputată în deplasare, în cadrul etapei a 23-a a Diviziei A, Seria A.

Prima repriză a fost controlată cu autoritate de formaţia constănţeană, care s-a desprins rapid la 4-0 (min. 5), a condus permanent, 10-7 (min. 19) şi a avut avantaj de trei goluri la pauză (14-11), iar la scurt timp după reluarea jocului, a pus din nou ecart de patru „lungimi”, 17-13 (min. 34).

Din acel moment, ceva n-a mai mers în jocul Neptunului, iar gazdele au profitat de situaţie, au reuşit egalarea, 19-19 (min. 41), şi chiar au trecut la conducere, 22-21 (min. 45). S-a mers apoi cap la cap, până în minutul 53, când Constanţa s-a desprins din nou la două goluri, 28-26, finalul fiind mai bine gestionat tot de fetele antrenate de Ion Ivan şi Lăcrămioara Ilie.

Pentru CSU Neptun, au marcat: Gabriela Moldoveanu (12), Mihaela Stănciulescu (6), Ariana Cercel (6), Rebeca Gheorghe (3), Ştefania Surducan (2) şi Dana Matei (1).

În clasament, CSU Neptun ocupă locul patru, cu 43 de puncte, dar fără nicio şansă de promovare. Lideră este CSM Galaţi (51 p), urmată, în ordine, de CSM Corona Braşov (49 p) şi CSM Unirea Slobozia (46 p).

Deplasarea de la Piatra Neamţ a fost ultima din actuala stagiune pentru CSU Neptun, care mai are de disputat două meciuri, ambele la Sala Sporturilor din Constanţa: cu Ştiinţa Bacău (marţi, 3 mai, ora 11.00) şi cu CSM Galaţi (duminică, 29 mai).