149
Două pase decisive! Gabi Torje, cel mai bun jucător al Farului în meciul cu CS Mioveni - 1-1667728946.jpg

FCV Farul Constanţa a obţinut a 12-a victorie în actuala stagiune a Superligii la fotbal: 2-1 (1-1) cu CS Mioveni, într-o partidă disputată pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, contând pentru etapa a 17-a.

A fost un nou meci foarte bun făcut de Gabriel Torje, experimentatul atacant al Farului oferind două pase decisive care au adus toate punctele în contul „marinarilor”. Pitu a deschis scorul în minutul 28, însă, „lanterna” Mioveni nu s-a lăsat intimidată de forţa liderului şi a restabilit rapid egalitatea, prin fostul jucător al Viitorului Carnat, în minutul 37.

În repriza secundă, constănţenii au presat, dar golul mult aşteptat a venit târziu (min. 85), autor Moldoveanu, inspirat introdus în teren de numai câteva minute.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani, Sîrbu, Larie, M. Popescu (min. 59, Borza), Kiki, Artean, Băluţă (min. 79, Moldoveanu), Grameni (min. 59, Casap), Torje, Alibec (min. 87, Doukoure), Pitu (min. 79, Andronache).

Un succes care consolidează poziţia de lider a Farului şi care aduce şi mai aproape echipa constănţeană de îndeplinirea primului obiectiv, calificarea în play-off.

Etapa viitoare (sâmbătă, 12 noiembrie), Farul va juca, în deplasare, cu AFC Chindia Târgovişte.

Farul Constanţa II a disputat, sâmbătă după-amiază, în deplasare, partida cu liderul CS Afumaţi, din etapa a 11-a a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a.

Întâlnirea s-a încheiat cu victoria constănţenilor, scor 2-1, după ce au refăcut handicapul unui gol după pauză. Liderul a deschis scorul încă din minutul 6, prin Vlad Tudorache, şi ar fi putut să îşi dubleze avantajul opt minute mai târziu, când portarul Ştefan Muşat a apărat penalty-ul executat de Ştefan Stângă.

Farul II a revenit în forţă în repriza secundă şi a înscris prin Ionuţ Cojocaru (min. 51, lovitură liberă executată direct în vinclu) şi Andrei Vîlea (min. 77, lob peste portar, după o pasă excelentă a lui Cojocaru).

Farul II (antrenori Sorin Rădoi, Marius Axinciuc): Muşat, Mboko, Duţu, Martinovic, Mituleţu (min. 69, Ştefănescu), R. Ion, Iorga, Dumitrache, Andronache (min. 46, Vîlea), Cojocaru (min. 90+1, Băceanu), Sali (min. 54, Pelivan).

Iată rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: Gloria Albeşti - CS Amara 6-0, Gloria Băneasa - Înainte Modelu 1-2, Dunărea Călăraşi - FC Voluntari II 0-2, Recolta Gh. Doja - Agricola Borcea 8-1.