Elena Zaharia, de la LPS Constanţa, a cucerit Cupa României la tenis de masă

94

Jucătoarea constănţeană de tenis de masă Elena Zaharia, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”, a cucerit Cupa României pentru tineret, competiţie care se desfăşoară, în această perioadă, la Dumbrăviţa (judeţul Timiş).

În marea finală, Elena Zaharia a învins-o, cu scorul de 3-1, pe colega sa de la lotul naţional Tania Plăian (CSM Bistriţa). Pe locul al treilea, s-au clasat Irina Rus (CSM Arad) şi Andreea Dragoman (CSA Steaua Bucureşti), învinse în semifinale cu acelaşi scor, 0-3, de Elena Zaharia, respectiv Tania Plăian.

În întrecerea masculină, trofeul i-a revenit lui Andrei Istrate, sportivul de la CSA Steaua Bucureşti fiind secondat de Darius Toma (CSM Bistriţa), cel pe care l-a învins în finală. Podiumul a fost completat de Cristian Chiriţă şi Matei Dumitrescu, ambii legitimaţi la CSA Steaua Bucureşti, eliminaţi în semifinale.

Cupa României de la Dumbrăviţa continuă cu întrecerile categoriei seniori.

Partidele sunt supervizate de antrenorul lotului olimpic feminin al României, constănţeanul Viorel Filimon.