Elizabeta Samara s-a oprit în optimile turneului de tenis de masă de la Amman

200
Elizabeta Samara s-a oprit în optimile turneului de tenis de masă de la Amman - 1-1676037732.jpg

Jucătoarea constănţeană de tenis de masă Elizabeta Samara a ratat calificarea în sferturile de finală ale probei feminine de simplu din cadrul turneului WTT Contender Amman 2023 (Iordania), după a fost învinsă, cu scorul de 2-3 (8-11, 11-5, 11-8, 5-11, 13-15), de portugheza cu origini asiatice Jieni Shao, într-o partidă contând pentru faza optimilor.

Tot în optimi s-a oprit şi Adina Diaconu, care a cedat, scor 1-3 (7-11, 11-4, 7-11, 8-11), în faţa franţuzoaicei Jia Nan Yuan, iar singura româncă aflată încă în cursa spre sferturi este Bernadette Szocs, care o are drept adversară pe Xiaoxin Yang (Monaco).

La dublu feminin, Bernadette Szocs şi Sofia Polcanova (Austria) nu au reuşit să acceadă în semifinale, fiind fără replică în faţa franţuzoaicelor Prithika Pavade şi Camille Lutz, scor 0-3 (7-11, 8-11, 4-11), iar Adina Diaconu şi partenera sa, spaniola Maria Xiao, au ieşit din cursa pentru medalii după o înfrângere dramatică, scor 2-3 (11-9, 8-11, 9-11, 11-6, 6-11), în optimi, contra cuplului Sarah De Nutte / Xia Lian Ni, din Luxemburg.

România are asigurată medalia de bronz în proba de dublu mixt, graţie victoriei din sferturi a perechii Bernadette Szocs / Ovidiu Ionescu, scor 3-1 (11-8, 7-11, 11-7, 12-10) cu maghiarii Dora Madaras / Nandor Ecseki, iar pentru un loc în mare finală, va avea de înfruntat cuplul Tatiana Kukulkova (Slovacia) / Manav Thakkar (India).