164
Emanuel Martinovic, al 54-lea jucător format de Academia Hagi şi debutat în Liga I - 1-1649660550.jpg

În partida disputată în deplasare cu FC Argeş, câştigată cu scorul de 2-0, în etapa a patra a play-off-ului, pentru FCV Farul a debutat în Liga I şi fundaşul Emanuel Vlasti Martinovic, care a intrat pe teren în minutul 82, în locul altui junior, Eduard Radaslavescu.

Născut la 20 aprilie 2004, Martinovic este internaţional de juniori al României, dar şi campion naţional U17 alături de formaţia de juniori a clubului constănţean.

Începând cu 2012, gruparea de pe litoral a debutat pe prima scenă fotbalistică a ţării nu mai puţin de 54 de jucători crescuţi şi formaţi la Academia Hagi.

La Bacău, au loc confruntările Zonei 1 din cadrul etapei sferturilor a Ligii Elitelor U15. În primele două partide, Farul U15 (antrenor Liviu Ştefan) a obţinut tot atâtea victorii: 3-2 cu FC Bacău U15 şi 1-0 cu Poli Iaşi U15.

Echipa constănţeană mai are de disputat un meci, cu FCSB Academy U15, programat marţi, 12 aprilie, de la ora 13.00.

Primele două clasate se vor califica în etapa semifinalelor, care se va desfăşura în perioada 6-10 mai.