Concurs Faristul Cosmin Matei, debut cu gol în Ungaria, România a pierdut însă cu Portugalia

3040
Faristul Cosmin Matei, debut cu gol în Ungaria, România a pierdut însă cu Portugalia - 81e50a7fa265a8449a3e26bacb9d1c88.jpg

Mijlocașul Cosmin Matei, de la FC Farul, a înscris golul echipei naționale Under-19 a României în înfrângerea cu 1-3 suferită, ieri, în Ungaria, la Telki, în fața Portugaliei, în primul meci al tricolorilor de la Turul de Elită al calificărilor la Campionatul European. "Marinarul" a punctat în minutul 10, la 2-0 pentru lusitani, ale căror reușite au fost semnate de Sergio Oliveira (2), Nelson Oliveira (9) și Alexandre Freitas (68).
Matei a fost titular, la fel ca Florin Bejan - căpitanul formației (jucător constănțean de la Steaua II, născut în 23 August și fost la Portul) și Aurelian Chițu (Viitorul Constanța). Matei a jucat, până în minutul 85, cu numărul 10, primind un cartonaș galben în minutul 54. Bejan (avertizat și el în minutul 38) a purtat tricoul cu numărul 5, iar Chițu a jucat cu 16. Echipa României a fost: Bucuroiu - Mihălăchioaie (88 Popa), Cioranu, A. Sava, Bejan (cpt.), Chindriș, Stoian, Țucudean, C. Matei (85 Lazăr), Bursuc (71 Purece), Chițu.
Celălalt meci de ieri din turneul din Ungaria a fost Ungaria - Grecia 0-1 (Vellios 84). România susține următoarea partidă miercuri, 5 mai, de la ora 18, la Tatabanya, cu Ungaria. La turneul final al Campionatului European (Franța, 18 - 30 iulie a.c.) se califică prima clasată, tricolorii micșorându-și șansele, după înfrângerea de ieri.