163
Farul, revenire spectaculoasă în victoria cu FC Voluntari. „Marinarii” au urcat pe primul loc - 1-1661242315.jpg

FCV Farul a obţinut cea de-a treia victorie din acest sezon al Superligii la fotbal: 2-1 (0-1) cu FC Voluntari, într-o partidă disputată pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, contând pentru etapa a şasea.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 24, prin Matricardi, după o lovitură de colţ şi o eroare a portarului Aioani, şi au intrat în avantaj la cabine.

Repriza secundă a început furtunos, cu un gol spectaculos reuşit de Alibec - şut de la 25 m -, şi tot el ar fi putut aduce Farul în avantaj două minute mai târziu, când mingea a lovit bara. „Marinarii” au preluat conducerea pe final. Armaş a comis henţ în careu, iar penalty-ul acordat a fost transformat cu siguranţă de Larie, în minutul 80.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani, Artean, Larie, M. Popescu, Kiki, Nedelcu (min. 69, Grameni), Băluţă (min. 46, Borza), Alibec, Pitu (min. 69, Sîrbu), Torje (min. 81, Doukoure), Morar (min. 46, L. Munteanu).

„O victorie frumoasă, care aduce unitate, încredere, un spirit bun. E mai frumos să câştigi aşa, decât cu 3-0, dominând total. Echipa a reacţionat foarte bine după o repriză modestă.

Am făcut şi schimbări la pauză, contează mai mult cum termini decât cum începi. Sunt trei puncte importante după trei meciuri în care nu am câştigat. Suntem mulţumiţi, toată echipa trebuie felicitată. Sper să progresăm de la meci la meci”, a declarat, la conferinţa de presă de după meci, managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi.

În urma acestui succes, Farul a urcat pe primul loc în clasament, cu 12 puncte (golaveraj +4), urmată, în ordine, de Rapid (12 p, golaveraj +3), FC Botoşani (11 p) şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (10 p).

Etapa viitoare, duminică, 28 august, de la ora 18.30, echipa constănţeană va juca, în deplasare, cu CFR Cluj.

La Braşov, au avut loc întrecerile turneului „Braşov Junior's Cup 2022”, competiţie adresată categoriilor de vârstă 2011, 2013 şi 2015, la care Academia Hagi şi Farul Constanţa au participat cu opt echipe. Dintre acestea, două au reuşit să ajungă în finală.

Academia Hagi 2011 (antrenor Bogdan Ciocănel) a câştigat turneul, în timp ce Academia Hagi 2013 (antrenor Cătălin Săndulescu) a trebuit să se mulţumească cu argintul.

În cadrul festivităţii de premiere, organizatorii au oferit două premii speciale jucătorilor Academiei Hagi. Astfel, Luca Graure a primit trofeul pentru „Cel mai bun jucător al categoriei 2011”, iar Denis Cogali a fost desemnat „Golgeterul Categoriei 2013”.