FCV Farul II, primul lider al actualei ediţii a Ligii a III-a la fotbal

186

FCV Farul Constanţa II a câştigat, cu scorul de 4-1 (0-1), partida susţinută, pe teren propriu, în compania formaţiei Recolta Gheorghe Doja, contând pentru runda inaugurală a Ligii a III-a fotbal, Seria a III-a.

Surprinzător, oaspeţii au intrat cu avantaj la pauză, după ce Ionel Alexe a transformat un penalty, în minutul 39, însă „marinarii” au reuşit să întoarcă soarta jocului în repriza a doua. Ştefan Bodişteanu a restabilit egalitatea în minutul 52, tot din penalty, apoi Gabriel Buta (min. 66), Vlăduţ Ştefănescu (min. 68) şi Eduard Radaslavescu (min. 87) au marcat golurile care au consfinţit victoria Farului II.

În schimb cealaltă echipă care reprezintă judeţul Constanţa în Liga a III-a, Gloria Albeşti, a fost învinsă, în deplasare, scor 0-1 (0-1), de SC Popeşti Leordeni.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei, în Seria a III-a: FC Voluntari II - Înainte Modelu 1-2, CSM Feteşti - ACSM Olteniţa 2-0, Agricola Borcea - CS Afumaţi 0-0.

Graţie victoriei cu Recolta, FCV Farul şi-a trecut în cont trei puncte şi a devenit primul lider al stagiunii, în timp ce Gloria Albeşti ocupă locul opt, fără niciun punct.

Etapa viitoare, sâmbătă, 4 septembrie, FCV Farul II va juca, în deplasare, cu FC Voluntari II, în timp ce Gloria Albeşti va întâlni, pe teren propriu, pe CSM Feteşti.