Galop de sănătate pentru CS Năvodari înaintea barajului cu Stejarul Buzău

143

Echipa de rugby CS Năvodari a reușit să încheie grupa a ll-a valorică, Seria Albastră, din cadrul Cupei României fără greșeală, reușind să facă spectacol în ultima rundă, pe teren propriu, împotriva celor de la RC Bârlad, scor 71-17 (31-0).

Meciul a fost fără istoric pentru echipa pregătită de Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase, care s-a aflat la conducere încă din primele minute reușind până la final să culce balonul în terenul de țintă advers de 10 ori prin Puișoru - 2, Pîrvu - 2, Comănici, Trandafir, Ciubotariu, Grigoraș, Niță, Miron plus un eseu de penalizare. Acestora li se adaugă și cele opt transformări reușite de Trandafir. Pentru CS Năvodari a fost cea de-a șasea victorie în grupă, din tot atâtea meciuri disputate, iar acum se pregătește intens de meciul de baraj pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției în compania câștigătoarei Seriei Roșii, Stejarul Buzău. Partida va avea loc vineri, 29 aprilie pe teren neutru.

În cealaltă partidă a rundei CSM Bucovina Suceava a învins surprinzător pe RCM Galați, scor 23-18.

Clasament: 1. CS Năvodari (28 p), 2. RC Bârlad (13 p), 3. RCM Galați (12 p), 4. CSM Bucovina Suceava (4 p).