117
Handbal / Învingătoare la Porto, CS Dinamo are şanse de a continua parcursul în Liga Campionilor - 1-1645781208.jpg

Echipa masculină de handbal CS Dinamo Bucureşti a obţinut o victorie importantă în deplasare, scor 32-31 (12-12), în partida cu FC Porto, disputată în Dragao Arena, contând pentru Grupa B a Ligii Campionilor.

Pentru formaţia antrenată de Xavier Pascual, au marcat Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 5 goluri, Cedric Sorhaindo 5, Raul Nantes Campos 4, Valentin Ghionea 4, Ahmed Moustafa Khairi Nasralla 3, Eduardo Gurbindo Martinez 2, Alex Pascual Garcia 6, Khalifa Ghedbane (portar) 2, Christian Dissinger 1.

Khalifa Ghedbane a apărat şapte şuturi (27,27%), iar Saeid Heidarirad a parat două aruncări.

Iată rezultatele înregistrate în celelalte meciuri:

Paris Saint-Germain Handball - SG Flensburg-Handewitt 33-30;

Barcelona - Telekom Veszprem 35-30;

Lomza Vive Kielce - Motor Zaporoje 33-27.

8. FC Porto 8

Primele două clasate se califică direct în sferturile de finală, iar formaţiile de pe locurile 3-6 în cele două grupe joacă baraje încrucişat pentru accederea în sferturi.

CS Dinamo, care, după victoria din Portugalia a reintrat „în cărţile” calificării, va juca în penultimul său meci din grupă cu Paris Saint-Germain Handball, la Bucureşti, în data de 3 martie.