Divizia A la handbal masculin, etapa a 15-a

153
CSU Neptun, o nouă înfrângere pe teren propriu. Braşovul, tot mai aproape de promovare - 1-1645712459.jpg

Echipa feminină de handbal CSU Neptun a fost învinsă, cu scorul de 26-29 (12-15), de CSM Corona Braşov, într-o partidă disputată joi, 24 februarie, la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a 15-a a Diviziei A, Seria A.

Fără una dintre jucătoarele de bază, Andreea Pintilie, accidentată în ultimele 10 secunde ale meciului cu HC Zalău, din Cupa României, constănţencele au dat o replică destul de curajoasă în prima repriză formaţiei braşovene, una dintre candidatele la promovare.

Din păcate, după pauză, jucătoarele antrenate de Ion Ivan şi Lăcrămioara Ilie au revenit parcă fără vlagă de la vestiare şi au înscris numai două goluri în decurs de 15 minute. Atacul Neptunului şi-a pierdut agresivitatea, singurul lucru pozitiv al reprizei secunde fiind evoluţia portarilor, care au avut intervenţii foarte bune, făcând ca diferenţa la final să fie de doar trei goluri în favoarea oaspetelor.

Pentru CSU Neptun, au înscris: Gabriela Moldoveanu 9, Bianca Căldare 5, Mihaela Stănciulescu 4, Ariana Cercel 3, Rebeca Gheorghe 2, Denisa Bari 2 şi Dana Matei 1.

Într-o altă partidă a rundei a 15-a, CS Activ Prahova Ploieşti a trecut fără probleme, pe teren propriu, scor 28-25 (15-11), ACS Şc. 181 SSP Bucureşti.

În clasament, echipa constănţeană ocupă locul cinci, cu 23 de puncte. Lideră este CSM Galaţi (33 p), urmată, în ordine, de CSM Corona Braşov (31 p), CSM Unirea Slobozia (28 p) şi HCF Piatra Neamţ (24 p).

În următoarea etapă, CSU Neptun va juca, în deplasare, cu Spartac Bucureşti.