139
Handbal / Învinsă de Bietigheim, CS Minaur Baia Mare este ca şi eliminată din EHF European League - 1-1645348089.jpg

Echipa feminină de handbal CS Minaur Baia Mare a pierdut, cu scorul de 20-28 (7-13), partida disputată, pe teren propriu, în compania formaţiei germane SG BBM Bietigheim, contând pentru Grupa B a EHF European League.

Pentru Minaur, au marcat Iaroslava Burlacenko 6 goluri, Raluca Petruş 2, Aleksandra Zych 2, Asuka Fujita 4, Anca Polocoşer 2, Jelena Lavko 1, Ana Maria Tănasie 1, Eva Kerekes 1, Cristina Laslo 1.

Vicecampioana României avea nevoie de o victorie pentru a-şi asigura calificarea în sferturile de finală, însă acum şansele sale practic nule. Pentru ca Minar să acceadă în sferturi, e nevoie ca Les Neptunes de Nantes, deţinătoarea trofeului, să piardă duminică, pe teren propriu, meciul cu ultima clasată, MKS Zaglebie Lubin.

Înaintea partidei de duminică, SG BBM Bietigheim ocupă primul loc, cu 12 puncte (maximum), urmată de CS Minaur Baia Mare, 5 p, Les Neptunes de Nantes, 4 p, MKS Zaglebie Lubin, 1 p.

Primele două clasate se califică în sferturile de finală.