Liga Naţională de handbal masculin

Învinsă de Potaissa Turda, HC Dobrogea Sud rămâne cu medaliile de bronz

263

Cel mai așteptat meci al etapei a 28-a a Ligii Naţionale de handbal masculin s-a jucat, sâmbătă, în Sala Rapid din București şi a adus faţă în faţă două echipe, HC Dobrogea Sud şi Potaissa Turda, aflate în bătălie directă pentru locul doi în clasament, despărțite fiind de numai două puncte.

Constănţenii au avut un început bun de partidă, au condus cu 6-3 în min. 10, dar nu au putut ţine ritmul şi, cinci minute mai târziu, s-au văzut egalaţi, 7-7. Finalul de repriză a fost controlat cu autoritate de ardeleni, portarul Şelaru a fost de netrecut între minutele 22 şi 29, iar aici s-a decis soarta întâlnirii. În plus, Chikovani s-a accidentat în ultimul minut al primei reprize, după ce s-a ciocnit cu Rohozneanu, fază la care arbitrii Stark și Ștefan au dictat forțare comisă de georgian! Chikovani nu a mai putut continua jocul, o pierdere grea pentru antrenorul Djordje Cirkovic.

La pauză, tabela indica avantaj confortabil pentru Turda, 16-10, iar tehnicianul sârb a schimbat sistemul defensiv, într-un 4+2, cu Buricea avansat, și a reușit să-i surprindă pe adversari în debutul reprizei secunde, când Constanţa s-a apropiat la trei „lungimi”, 16-19 (min. 35).

Egalarea n-a mai venit, pentru că Dragas şi Ghiţă, „tunarii” ardelenilor, au marcat constant de la 9 metri, în timp ce Dobrogea Sud a ratat foarte mult, chiar și de la 7 metri, în trei rânduri. Potaissa s-a desprins la 25-19 (min. 50), iar scorul final a fost 27-24.

HC Dobrogea Sud: Iancu, Vasile - Andrei 4 goluri, Chiuffa 3, Komogorov 4, Ilie 4, Nistor 3, Șandru 2, Chikovani 2, Nikolic 2, Buricea, Simovic, Susanu, Stănescu, Ignat.

În urma acestei înfrângeri, HC Dobrogea Sud păstrează doar şanse pur teoretice de a termina campionatul pe locul doi.

Potaissa (68 puncte) mai are nevoie de un singur punct în ultima etapă, cu CS Minaur Baia Mare, pentru a fi sigură de câștigarea medaliilor de argint. HC Dobrogea Sud (63 puncte) joacă luni, 10 mai, cu CSM Vaslui și marți, 11 mai, cu HC Buzău. Echipa constănţeană are medaliile de bronz asigurate și va deveni vicecampioană numai dacă Turda va pierde în faţa Minaurului.

CS Dinamo Bucureşti şi-a asigurat şi din punct de vedere matematic titlul de campioană a României, al 17-lea din palmares, după victoria cu CS Minaur Baia Mare, scor 31-25.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSM Focşani - CSA Steaua Bucureşti 25-23, SCM Politehnica Timişoara - CSM Făgăraş 31-29, CSM Bucureşti - CSM Vaslui 29-26, CSM Reşiţa - HC Buzău 21-35, CS Magnum Botoşani - CSM Bacău 22-31.

Clasament: 1. CS Dinamo Bucureşti (73 puncte, 26 jocuri), 2. AHC Potaissa Turda (68 p, 27 j), 3. HC Dobrogea Sud (63 p, 26 j), 4. CSM Bucureşti (54 p, 26 j), 5. CS Minaur Baia Mare (47 p, 26 j).