Lupii București - Brive 13-18, în Challenge Cup la rugby

134

Selecționata Bucureștiului a pierdut, sâmbătă, scor 13-18 (6-9), ultima partidă disputată pe teren propriu contra francezilor de la Brive, în faza grupelor AMLIN Challenge Cup, informează site-ul frr.ro. Românii au deschis scorul din lovitura de pedeapsă a lui Vlaicu, francezii egalând câteva minute mai târziu, prin drop-golul marcat de fundașul Ferreres. Vlaicu i-a adus din nou în avantaj pe Lupi, prin același procedeu, dar cei care au intrat în avantaj la pauză au fost vizitatorii, care au transformat în puncte două lovituri de pedeapsă, prin centrul Laranjeira. Selecționata Bucureștiului a început mai bine partea a doua, reușind prin Popârlan singurul eseu al meciului. Vlaicu a transformat și scorul a devenit 13-9. Din păcate, pe fondul unor greșeli ale formației noastre, Brive a profitat de loviturile de pedeapsă obținute și același Laranjeira a adăugat alte nouă puncte pe tabelă, stabilind scorul final la 13-18. Lupii București: Fercu, Hihetah, C. Gal (cpt.), Vlaicu, I. Dumitru, Wiringi, Surugiu, Baraulea, Căpățână, Țăruș, Popârlan, Van Heerden, Lucaci, Mitu, Ianuș. Rezerve: Bărdașu, Bădălicescu, Sasu, Lazăr, A. Ion, Calafeteanu, Dascălu, Conache. Partida retur va avea loc în Franța, vineri, 13 decembrie.