186
Nataţie / Victorii la 50 m şi 100 m spate! Robert Glință, două medalii de aur la reuniunea nautică de la Stockholm - 1-1649747409.jpg

Înotătorul român Robert Glință a cucerit două medalii de aur la puternicul concurs de nataţie Malmsten Swim Open Stockholm 2022 (bazin de 50 m), competiţia găzduită, timp de trei zile, de capitala Suediei reunind la start sportivi de mare valoare.

În finala probei de 50 m spate, Robert Glinţă s-a clasat pe primul loc, după o cursă fantastică. El a oprit cronometrul la 24.49 s, un timp excelent, nou record al competiției de la Stockholm. Pe următoarele locuri ale podiumului au urcat Apostolos Christou (Grecia) - 24.98 s și David Gerchik (Israel) - 25.52 s.

De asemenea, Robert Glință s-a impus şi în finala probei de 100 m spate, timpul său - 53.48 secunde - reprezentând un nou record al competiției. Pe locul secund a terminat Apostolos Christou (Grecia) - 53.59 s, iar pe poziția a treia s-a clasat Marek Ulrich (Germania) - 54.35 s.

Robert Glință este pregătit de antrenorii Luka Gabrilo și Ciprian Glință.