Pasiune şi emoţie! Gimnaştii constănţeni, remarcaţi la Cupa României pe echipe

40202

Prima ediţie a Cupei României pentru echipe mixte a arătat o altă faţă a gimnasticii: o competiţie fără presiunea rezultatului, desfăşurată sub semnul bucuriei, pasiunii şi emoţiei. Ca de obicei, constănţencele s-au numărat printre remarcatele reuniunii.

La BT Arena din Cluj-Napoca, Federaţia Română de Gimnastică şi autorităţile locale au organizat primul eveniment al gimnasticii artistice şi aerobice după Campionatele Europene din 2017.

Pentru Marian Drăgulescu s-a organizat retragerea oficială. Cel mai bun gimnast român a urcat cu emoţie pe podium, amintindu-şi de cele mai dragi medalii, cele câştigate în urmă cu cinci ani la Europenele de acasă (două, dintr-un total de 31).

Tot cu aceeaşi ocazie, Dan Grecu, primul campion mondial din România şi antrenorul care a stat la baza succeselor europene, mondiale şi olimpice ale generaţiei de aur a gimnasticii masculine, a fost numit vicepreşedinte onorific al Federaţiei Române de Gimnastică.

Cei mai buni gimnaşti ai României din 2022 au fost premiaţi, iar primii trei de la fiecare categorie au urcat, simbolic, pe podium: gimnastică artistică feminină: 1. Ana Maria Bărbosu, 2. Amalia Puflea, 3. Sabrina Voinea Maneca (CS Farul-CSM Constanţa); gimnastică artistică masculină: 1. Gabriel Burtanete, 2. Andrei Muntean, 3. Nicholas Ţarcă; gimnastică aerobică: 1. Gabriel Bocşer, 2. Daniel Ţavoc (CS Farul-CSM Constanţa), 3. Mihai Popa.

Cupa României a fost câştigată de Echipa 4, în componenţa Sabrina Voinea Maneca, Andrei Muntean şi aerobic dance - Antonio Surdu (CSS 1 Constanţa), Leonard Manta (CS Farul-CSM Constanţa), Darius Branda, Sandra Dincă (CS Farul-CSM Constanţa), Daria Mihaiu, Miruna Iordache, pe locul al doilea s-a clasat Echipa 5, în formula Amalia Ghigoarţă, Roland Modoianu şi trio - Leonard Manta, Daniel Ţavoc, Miruna Iordache, iar pe treapta a treia a podiumului au urcat componenţii Echipei 3: Ana Maria Bărbosu, Răzvan Marc şi perechi (juniori) - Mădălin Boldea (CSS 1 Constanţa), Mara Dragomir.

Antrenorii gimnaştilor constănţeni sunt Camelia Voinea, Maria Fumea şi Cristiana Spânu.

Finalul evenimentului a fost marcat de un moment emoţionant, avându-i ca protagonişti pe toţi sportivii participanţi - „Simbioză”, a cărui coregrafie a fost semnată de Marcela Fumea.