SuperLiga de rugby

RCJ Constanța a ținut-o la respect pe U Cluj / Galerie foto

258
Sâmbătă, în etapa a III-a a Super-Ligii de rugby, RCJ Constanța s-a im-pus categoric, așa cum era de așteptat, în fața ultimei clasate, Universita-tea Cluj, pe stadionul "Mihai Naca", scor 36-15 (19-3). Pentru constănțeni, au marcat Gheară, Agiacai, Rațiu, Apostol, Cornei, De la Harpe - câte un eseu și Bratu - două transformări și Jantjies - o transformare.

Chiar dacă victoria a fost una fără drept de apel, jocul "alb-albaștrilor" a lăsat de dorit în a doua parte a meciului, ceea ce a oferit oaspeților șansa de a mai reduce din dezavantaj.

"Este o victorie așa cum ne-am așteptat. În prima repriză, am jucat foarte bine, dar se pare că pe parcurs ne-am pierdut. Vom încerca să îmbunătățim cea de-a doua repriză pentru meciurile viitoare", a declarat Constantin Gheară.

"Ne bucurăm că am putut să le oferim suporterilor o victorie. Ne-am dorit-o și noi și chiar a fost bine venită cu punctul bonus", a spus și Onal Agiacai.

Alte rezultate ale etapei a III-a: Steaua - Timișoara 30-18, CSM București - Dinamo 18-10.

Clasament: 1. Steaua 13 p (3 jucate / 76-36), 2. RCJ Constanța 10 p (3 j / 73-44), 3. Baia Mare 6 p (2 j / 68-23), 4. CSM București 4 p (2 j / 27-28), 5. Timișoara 4 p (2 j / 30-40), 6. Dinamo 4 p (3 j / 40-64), 7. U Cluj 0 p (3 j / 34-113).

Etapa următoare, elevii lui Mircea Paraschiv se vor deplasa în Banat, unde vor întâlni, sâmbătă, 13 aprilie, pe RCM Timișoara.