Liga Naţională de handbal masculin, etapa a patra

147
Remiză scăpată printre degete! Final dramatic în derby-ul CS Minaur - CSM Constanţa - 1-1663493187.jpg

Ghinion teribil pentru CSM Constanţa în deplasarea de la Baia Mare. Disputat în Sala Polivalentă „Lascăr Pană”, meciul din etapa a patra a Ligii Naţionale de handbal masculin, dintre CS Minaur şi CSM Constanţa, s-a încheiat cu victoria la limită a gazdelor, scor 24-23, după un final dramatic.

Chiar dacă l-a pierdut rapid pe Marin Vegar, care a primit direct cartonaş roşu pentru fault dur, în minutul 5, CSM a dominat prima repriză şi a intrat la cabine cu avantaj de două „lungimi”, 12-10. Jucătorii antrenaţi de George Buricea s-au mobilizat exemplar, iar portarul Dani Vasile şi-a exasperat adversarii cu paradele sale.

Repriza secundă s-a derulat pe aceleaşi coordonate până în minutul 55, când Constanţa conducea cu 22-20. Arbitrii au dictat uşor o eliminare la Susanu, iar gazdele au profitat din plin şi au restabilit egalitatea, 22-22. Mai mult, cu 35 de secunde înainte de final, băimărenii au trecut în avantaj, 24-23, dar, la faza imediat următoare, CSM a primit 7 metri. A executat Ionuţ Nistor, însă aruncarea sa a fost apărată de portarul Anton Terehov.

Aşadar, victorie la limită pentru vicecampioana României, după un meci în care dobrogenii ar fi meritat cel puţin un egal.

Pentru CSM Constanţa, au marcat Ionuţ Nistor 5, Zoran Nikolic 3, Strahinja Stankovic 3, Valentino Ravnic 3, Irakli Cikovani 2, Gabriel Ilie 2, Vitali Komogorov 2, Daniel Susanu 2 şi Liviu Caba 1.

De partea cealaltă, pentru Minaur au înscris Anderson Mollino da Silva 6, Artem Kozakevici 5, Daniel Bera 4, Stefan Vujic 4, Robert Nagy 2, Stevan Vujovic 1, Călin Căbuţ 1 şi Viorel Fotache 1.

Alte rezultate înregistrate în partidele rundei: CSM Oradea - CSM Bacău 26-29, CSM Odorheiu Secuiesc - CS Dinamo Bucureşti 28-43, CSM Bucureşti - CSM Vaslui 33-29 (meci arbitrat de brigada constănţeană Ionuţ Ghiţă / Sebastian Topliceanu), CSU din Suceava - SCM Politehnica Timişoara 34-25 (meci arbitrat de brigada constănţeană Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu).

În clasament, cu 15 puncte, lideră este CS Dinamo Bucureşti, campioana României având însă un meci în plus disputat faţă de ocupantele poziţiilor doi şi trei, CS Minaur Baia Mare, respectiv CSM Constanţa, fiecare cu câte 9 puncte.

Etapa viitoare, sâmbătă, 24 septembrie, CSM Constanţa va întâlni, la Sala Sporturilor, pe CSM Bucureşti. Meciul va începe la ora 15.45 şi va fi transmis în direct la Pro Arena.