Roger Federer, în semifinalele Australian Open

692
Tenismanul Roger Federer s-a calificat în semifinalele probei de simplu masculin de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, competiție care se desfășoară, în această perioadă, pe terenurile de la Melbourne.
Principal favorit la trofeu, elvețianul l-a învins, ieri, în partida din sferturi, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-0, 7-5, pe Nikolai Davidenko (Rusia, cap de serie nr. 6).
În penultimul act, Federer îl va întâlni pe învingătorul meciului Novak Djokovici (Serbia, nr. 3) - Jo-Wilfried Tsonga (Franța, nr. 10).
La individual feminin, revelația Na Li (China, nr. 16) și Serena Williams (SUA, nr. 1) au acces în semifinalele Open-ului de la Melbourne. Asiatica a învins-o, în sferturi, scor 2-6, 7-6 (4), 7-5, pe Venus Williams (SUA, nr. 6), în timp ce Serena a trecut, destul de greu, 4-6, 7-6 (4), 6-2, de Victoria Azarenka (Belarus, nr. 7).
În cealaltă semifinală, se vor întâlni Justine Henin (Belgia) și Jie Zheng (China).