Tradiţionala anchetă organizată de site-ul WTA

169
Simona Halep candidează la titlul de cea mai frumoasă lovitură a lunii octombrie - 1-1636029695.jpg

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a fost inclusă în tradiţionala anchetă organizată de site-ul WTA şi candidează pentru titlul de cea mai frumoasă lovitură a lunii octombrie.

Finalistă, săptămâna trecută, în Transylvania Open, Simona Halep a fost nominalizată cu o lovitură în lung de linie care i-a adus punctul de 5-2 în setul al doilea al meciului cu Gabriela Ruse, din primul tur al turneului de la Cluj.

Contracandidatele constănţencei sunt spaniola Garbine Muguruza (cu o fază de la meciul cu australianca Ajla Tomljanovic, în turul al doilea la Indian Wells), germanca Angelique Kerber (cu o lovitură din meciul cu jucătoarea cehă Katerina Siniakova, din turul al doilea la Indian Wells) şi estoniana Anett Kontaveit (cu o fază din meciul cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, în finala de la Moscova).

România are două candidate şi în ancheta pentru meciurile de dublu, pe Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, cu un punct reuşit de Monica (primul din super tie-break) în duelul câştigat de cuplul Irina Begu / Andreea Mitu, scor 7-5, 0-6, 10-8, în sferturile de finală ale Transylvania Open.

Perechea Raluca Olaru (România) / Nadia Kicenok (Ucraina) va fi prezentă ca rezervă la Turneul Campioanelor (WTA Finals), competiţie care reuneşte la start cele mai bune opt perechi ale sezonului calendaristic şi care va avea loc, în perioada 10-17 noiembrie, la Guadalajara (Mexic).

Sportiva română şi partenera sa au jucat împreună, în acest an, patru finale, câştigând titlurile la Sankt Petersburg şi Chicago, dar pierzând trofeele la Bad Homburg şi Moscova.

Perechea Irina Bara (România) / Ekaterine Gorgodze (Georgia) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA 125 de la Buenos Aires (Argentina), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 115.000 de dolari.

În optimi, românca şi partenera sa s-au impus, în două seturi, scor 6-4, 6-3, în faţa cuplului argentinian Martina Capurro Taborda / Luciana Moyano, după o partidă care a durat numai 67 de minute.

Principale favorite la cucerirea trofeului, Irina Bara şi Ekaterine Gogodze şi-au asigurat un cec de 1.250 de dolari şi 29 de puncte WTA la dublu. În sferturi, ele vor juca împotriva perechii Katarina Gerlach (Germania) / Daniela Seguel (Chile).