155
Sporturi de iarnă / Doi români în Top 25 la Campionatele Mondiale de biatlon de la Oberhof - 1-1676460808.jpg

La Campionatele Mondiale de biatlon de la Oberhof, în proba de 20 km individual, sportivul român George Buta a terminat pe locul 23. El a avut patru trageri bune, din 20 de focuri, doar două și-au ratat ținta. Cursa lui a fost cronometrată în 55:03.7. La două locuri distanță, pe poziția a 25-a, a terminat, pentru România, Dmitri Shamaev. Cu o singură țintă ratată, el a trecut linia de sosire după 55:12.3, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

Titlul mondial a fost câștigat de norvegianul Thignes Boe (49:57.5 - două ținte ratate). Podiumul a fost completat de norvegianul Holm Laegreid (51:08.2 - o țintă ratată) și suedezul Sebastian Samuelsson (51:08.6 - o țintă ratată).