Tecău și Mîrnîi și-au învins foștii parteneri în sferturile de la Roma

62
Ieri, la turneul Internazionali BNL d’Italia, de la Roma, dotat cu premii totale de 2.646.495 euro, a avut loc un meci foarte interesant. Constănțeanul Horia Tecău și bielorusul Max Mîrnîi, care formează o pereche, s-au calificat în semifinale, după victoria cu foștii lor parteneri, Robert Lindstedt (Suedia) și Daniel Nestor (Canada). Favorit nr. 5, dublul româno-bielorus a obținut calificarea la capătul unui meci care a durat o oră și 29 de minute, scor 7-6(5), 6-4. În semifinale, Tecău și Mîrnîi vor juca cu perechea Bob Bryan / Mike Bryan (SUA, nr. 1), care a trecut de spaniolii David Marrero / Fernando Verdasco, scor 6-4, 7-5. Pentru calificarea în semifinale, Horia și-a asigurat un cec de 19.075 euro și 360 de puncte ATP.