279
Tenis / Ana Bogdan a acces în optimile de finală ale turneului WTA de la Limoges - 1-1670832151.jpg

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (30 ani, 48 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Limoges (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 92.742 euro.

În runda de deschidere, românca a învins-o, în două seturi, scor 6-1, 6-2, pe italianca Lucrezia Stefanini (24 ani, 144 WTA), după o partidă care a durat numai o oră şi cinci minute.

Graţie accesului în optimi, Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 1.613 euro şi 15 puncte WTA. În optimi, ea o va înfrunta pe Katrina Scott (SUA; 18 ani, 162 WTA).

Ana Bogdan va juca şi la dublu, unde va face pereche cu Monica Niculescu, adversarele din sferturile de finală fiind Jessika Ponchet (Franţa) şi Renata Voracova (Cehia).