177
Tenis / Continuă drumul către trofeu! Irina Bara, sfert-finalistă în turneul ITF de la Bonita Springs - 1-1651820376.jpg

Jucătoarea română de tenis Irina Bara (27 ani, 105 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Bonita Springs (Florida; SUA), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 100.000 de dolari.

Desemnată principală favorită, românca a învins-o în optimi, în două seturi, scor 6-2, 6-4, pe americanca Robin Anderson (29 ani, 168 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 30 de minute.

Graţie accesului în sferturi, Irina Bara şi-a asigurat un cec de 2.573 dolari şi câte 25 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este Gabriela Talabă-Lee (26 ani, 234 WTA), o altă româncă venită venită din calificări, care a învins o reprezentantă a Statelor Unite, Whitney Osuigwe (20 ani, 311 WTA), scor 6-1, 7-5.