136
Tenis / Monica Niculescu, sfert-finalistă în turneul Transylvania Open, în proba de dublu - 1-1665477715.jpg

Perechea Monica Niculescu (România) / Harriet Dart (Marea Britanie) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA 250 Transylvania Open (Cluj Napoca, România), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 251.750 de dolari.

În runda de deschidere, românca şi partenera sa s-au impus, scor 6-4, 5-7, 10-5, în faţa cuplului Jaqueline Cristian / Gabriela Ruse (România), după o partidă care a durat o oră şi 48 de minute.

Graţie accesului în sferturi, Monica Niculescu şi Harriet Dart şi-au asigurat un cec de 2.350 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu. Următoarele adversare sunt Viktorija Golubic (Elveţia) şi Xinyun Han (China).

Într-o altă partidă din primul tur al probei de dublu, perechea Irina Bara (România) / Ekaterine Gorgodze (Georgia) a fost surclasată, scor 1-6, 1-6, de rusoaicele Kamila Rahimova şi Iana Sizikova, în doar 51 de minute.