178
Tenis / Revenire de senzaţie! Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Karlsruhe - 1-1652338799.jpg

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu (34 ani, 124 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Karlsruhe (Germania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 92.742 euro.

În runda inaugurală, românca a reuşit o victorie spectaculoasă, în trei seturi, scor 1-6, 6-4, 6-2, în partida cu Tatjana Maria (Germania; 34 ani, 109 WTA), după o partidă care a durat două ore şi 22 de minute.

Mihaela Buzărnescu n-a contat în setul secund, a fost condusă cu 2-4 în cel secund, dar a reuşit să revină miraculos şi să urce în optimi, fază în care o va avea adversară pe Panna Udvardy (Ungaria; 23 ani, 84 WTA), cap de serie nr. 5.

Graţie acestui succes, ea şi-a asigurat un cec de 1.936 de euro şi 15 puncte WTA.