189
Tenis / Sorana Cîrstea a părăsit rapid turneul WTA 1.000 de la Roma. Set alb în meciul cu tunisianca Ons Jabeur - 1-1652253289.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (32 ani, 26 WTA) a ratat calificarea în turul al doilea al turneului WTA 1.000 de la Roma (Italia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 2.527.250 de euro.

În runda inaugurală, românca a fost învinsă, în două seturi, scor 0-6, 6-7 (1), de tunisianca Ons Jabeur (27 ani, 7 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 15 minute.

Pentru prezenţa pe tabloul principal, Sorana Cîrstea s-a ales cu 9.456 euro şi un punct WTA.