131
Tenis / Sorana Cîrstea, în turul secund la Wimbledon, după un thriller cu două tie-break-uri - 1-1656403057.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (32 ani, 32 WTA) s-a calificat în turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după ce a învins-o, în două seturi, scor 7-6 (5), 7-6 (1), pe Aleksandra Krunic (29 ani, 107 WTA). Partida a fost una extrem de spectaculoasă şi a durat o oră şi 44 de minute.

Graţie acestui succes, românca şi-a asigurat un cec de 78.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este învingătoarea dintre Astra Sharma (Australia) şi Tatjana Maria (Germania). Meciul a început luni, a fost întrerupt la scorul general de 1-1, 0-0 în setul al treilea, şi va continua marţi, 28 iunie.