292

Gimnastul rus Ivan Kuliak a urcat pe podiumul Cupei Mondiale de la Doha Qatar cu litera "Z" inscripţionată pe echipament.

Simbolul este similar cu cel de pe tancurile rusești care au invadat Ucraina.

Potrivit Antena3.ro gimnastul rus a obținut locul trei la paralele, în timp ce ucraineanul Illia Kovtun a câștigat medalia de aur.

Simbolul a fost promovat intens de fosta gimnastă rusă Svetlana Horkina: "Este o campanie pentru cei care nu se tem să recunoască faptul că sunt ruși. Hai să distribuim asta", a spus ea.

Horkina, în vârstă de 43 de ani, este colonel în armata Rusiei. Și Kuliak a urmat stagiul militar în finalul anului 2021.