Volei / Junioarele tricolore, medaliate cu bronz la Campionatul Balcanic U19

108

Naționala feminină de volei junioare U19 a României a terminat pe locul al treilea și a cucerit astfel medaliile de bronz la Campionatul Balcanic disputat la Mioveni.

În finala mică, România a învins, cu scorul de 3-1 (19-25, 25-23, 25-20, 29-27), echipa Greciei, după un meci dramatic, în care tricolorele au avut o revenire fantastică în setul secund, de la 0-8!

Autoare a 20 de puncte, centrul Andra Badiu-Savu a fost cea mai bună marcatoare a echipei tricolore, ea fiind urmată de extremele Teodora Iancu (15 puncte) și Gabriela Dumitru (14 puncte), informează Federaţia Română de Volei.

În finala mare, Serbia a învins Turcia cu scorul de 3-0 (25-22, 25-13, 25-19), cucerind medaliile de aur.

Pe locul al cincilea s-a clasat Bulgaria, învingătoare cu 3-0 (25-8, 25-14, 25-10) în fața naționalei din Kosovo.

Locul şapte a fost ocupat de Macedonia de Nord.

La finalul competiției, au fost acordate și premiile individuale, căpitanul echipei României, Iarina Axinte, fiind desemnată cel mai bun coordonator al turneului.