Qatarul anticipează că producția de gaz natural lichefiat (GNL) va reveni la normal în câteva săptămâni, a declarat premierul Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, informează agenția DPA.
- Publicitate -
Singura situație excepțională este cea de la complexul Ras Laffan, afectat de atacuri iraniene în timpul războiului dintre SUA și Iran, iar recent, de o explozie în urma unui incident tehnic.
„Concernul de stat QatarEnergy este gata să își reia operațiunile normale imediat ce traficul prin Strâmtoarea Ormuz se stabilizează", a spus Al Thani.
Forța majoră pentru livrările de GNL suspendate va fi ridicată însă doar după ce compania va rezolva toate problemele și operațiunile se vor putea desfășura în siguranță.