Astăzi, 10 iunie, începând cu ora 10, la Universitatea „Ovidius”
are loc alegerea rectorului. Unicul candidat la această funcție este conf.
univ. dr. Dan Marcel Iliescu, actualul rector.
În cazul în care primul scrutin va fi invalidat (dacă nu
participă cel puţin jumătate plus unu din numărul persoanelor cu drept de vot
înscrise pe listele de votare), alegerile vor fi reluate în data de 12 iunie
a.c.
Sala P54 (situată în Campus, Corp A) a fost aleasă ca
locație de vot pentru desfășurarea alegerilor pentru desemnarea Rectorului UOC,
mandat 2024-2029.
Se menține repartizarea electorilor pe cele trei secții de votare, astfel cum a fost stabilită prin HS nr. 23 și, respectiv, HS nr. 25 din 25.01.2024, după cum urmează:Secția I: Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative, Facultatea de Istorie şi Ştiinţe Politice, Facultatea de Litere, Facultatea de Psihologie și Ștințele Educației, Facultatea de Ştiinţe ale Naturii şi Ştiinţe Agricole, Facultatea de Teologie, Departamentul de Pregătire al Personalui Didactic.
Secția II: Facultatea de Arte, Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, Facultatea de Matematică şi Informatică, Facultatea de Ştiinţe Aplicate şi Inginerie, Facultatea de Ştiinţe Economice, Cercetătorii titulari, dacă este cazul.
Secția III: Facultatea de Construcţii, Facultatea de Farmacie, Facultatea de Inginerie Mecanică, Industrială şi Maritimă, Facultatea de Medicină, Facultatea de Stomatologie.