Terminați cu fițele și alegeți profesionala! Meseriile din domeniul esteticii și auto, favoritele generației Z

3426
16
3 min citire
Terminați cu fițele și alegeți profesionala! Meseriile din domeniul esteticii și auto, favoritele generației Z - fond-1721234497.jpg
Privit cu nejustificat dispreț chiar și de elevii cu medii jenante la admitere, învățământul profesional și dual în Constanța nu se regăsește printre alternativele unui viitor sigur pentru generația Z, în ciuda eforturilor care se fac pentru asigurarea de stimulente dintre cele mai atractive.
Dovadă stau datele preliminare înainte de încheierea primei etape de înscrieri în învățământul profesional și dual, în județul Constanța doar jumătate din locurile alocate fiind ocupate.
Una dintre etapele premergătoare repartizării computerizate 2024, care va avea loc săptămâna viitoare, a fost aceea a înscrierii în învățământul profesional și dual. În planul de școlarizare al județului Constanța pentru clasa a IX-a au fost alocate 1.947 de locuri pentru învățământ profesional, dintre care 365 sunt pentru învățământ profesional dual.
La acest moment, în etapa I de admitere s-au înscris 1.090 de elevi, conform fișelor eliberate de unitățile de învățământ. „O situație certă vom avea în momentul în care vor depune dosarele la unitățile de învățământ. În opt situații numărul de elevi înscriși depășește numărul de locuri alocate. Dacă această situație se va menține, se va organiza probă suplimentară de admitere", a transmis inspectorul general Sorin Mihai.
Conform informațiilor oferite de același inspector general, cele mai căutate specializări sunt cele din domeniile Agricultură - Agricultor culturi de câmp (Liceul Tehnologic Topraisar), Estetica și igiena corpului omenesc - Frizer-Coafor-Manichiurist-Pedichiurist (Liceul Tehnologic „Ioan N. Roman” Constanța); Mecanică - Mecanic auto și Estetica și igiena corpului omenesc - Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist (Liceul Tehnologic „Ion Bănescu” Mangalia); Mecanică – Sudor și Mecanică - Mecanic utilaje și instalații în industrie (Liceul Tehnologic Axiopolis Cernavodă); Mecanică - Mecanic auto și Mecanică - Tinichigiu vopsitor auto, dar și Electric - Electrician auto (Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida”).
Pe 26 iulie va fi făcută publică situația locurilor rămase libere
Săptămâna viitoare, are loc depunerea dosarelor de înscriere la unitățile de învățământ la care candidații au fost declarați admiși în învățământul dual. Pe 26 iulie va fi făcută publică situația locurilor rămase libere în urma finalizării depunerii dosarelor de înscriere a candidaților admiși în prima etapă de admitere.
Etapa a II-a de admitere în învățământul profesional debutează în 2 august 2024. Reamintim că în premieră pentru învățământul profesional dual, județul Constanța dispune de un Consorțiu Regional „Tehno-Dobrogea”, inaugurat în cadrul Universității „Ovidius”, care oferă 283 de locuri în 18 calificări propuse de operatorii economici: patru în domeniul construcțiilor, opt calificări în domeniul mecanic, șase calificări în domeniul electric.
Diferența dintre locurile la dual oferite de liceele tehnologice și cele din consorțiu o fac cei 1.000 de lei oferiți drept bursă elevilor care aleg una dintre cele 18 calificări.
Ar cam trebui să fie îmbulzeală pentru o meserie, după cum au arătat mediile în ierarhia județeană. Asta dacă nu ar fi atâtea fițe în capul celor care nu au fost în stare nici de-un 2 la examen, dar tot se văd studenți peste patru ani. Și asta pentru că sistemul le permite și nu s-a pus în aplicare vestita intenție a fostului ministru Ecaterina Andronescu ca toți cei cu medii sub 5 la Evaluarea Națională să se înscrie în învățământul profesional. Dar vai, cum să discriminăm copilul…

Comentează știrea

16 comentarii. Pagina 1 din 2. Click pe pagina dorită : 1 2 
Libera Alegere si Capitalismul
18 iulie 2024

Era vorba mai veche ca "Mai bine cu mapa decit cu sapa". E mult adevar si azi ! Capitalismul asta zice ban, ca asa se motiveaza bine. Ai nevoie de elevi sa-i inveti si ulterior "ai putea" sa le oferi ceva adecvat de munca si bine platit unde partea fizica are o pondere majora ! E si alternativa "cu forta" ca alta optiune n-ar fi sau e discutabil la mapa. Incepi sa promovezi de la generala, chiar clasa 5-a intr-un cadru organizat. Ca firma, gasesti 1-2scoli, clase si 2ore pe saptamana le arati meseria. Mai o vizita la unitatea respectiva, mai un bonus ca ori ban, ori rechizite, o masa, etc ! Conteaza si promovarea sau sa sti ce ofera prin participare directa. Una e declartativ doar pe media si fiecare ce intelege. Ca poate nici profesorul, dirigintele habar n-au ce "implica" si cum sa te indrume bine. Mapa ca daca ai capabilitati, mereu e optiune buna ... dar toti pot ? De ex. acu 30si multi anisori era atelier pt. baieti si tesatorie pt. fete ! Cam toti la liceu, dar scoala te invata si aspecte inerente si uzuale din viata de zi cu zi. Si azi sint bune, Mai o vizita la o fabrica ... etc ! Asta inseamna si buna cuplare cu sistemul, plus ca firma respectabila ai si forta financiara cel putin de stimulent ! Scoala trebuie sa raspunda si unor nevoi economice ... capitalismul sau firma cu banul si doar asa in mod bun pt. toti ! Are impact si virsta la care aduci optiunea, modul in care o faci ... adica vi cu alternativa si ulterior alegerea in buna cunostinta de cauza ! Aia de mapa acolo, cei de meserie onorabila cu avantajele respective !

Libera Alegere
18 iulie 2024

Cind o sa se inteleaga bine ca de aici se pleaca pe democratie, abia atunci poate o sansa. Nu se poate cu caracterizari de genul : "Esti pprost dute la munca fizica !". "Mapa e pt. odrasla ca e frumusete si de aia !" Schimbati "pprost" cu "fita" si cit adevar se pastreaza ? Nu se poate imperativ pe cadrul demmocratic ca "asa trebuie". Ca autoritate, firma responsabila vi cu alternativa si daca e buna, plin de doritori ! Banul ca are impact major pe cadrul democratic si capitalism ... pai ... de aici inceputul !

"Mapa e pt. odrasla ca e frumusete si de aia !"
18 iulie 2024

Asta e si datorita sistemulul P-C-R ca e plin de exemple cu pile-relatii-plodism. Alea bune blocate pt. P-C-R si stiti ca "atita avem pt. aia restul" si cineva trebuie si acolo. In timp ori vine cum trebuie competenta ori ... 89 nemultumire, cam astea sint variantele ! Economia capitalista nu merge fara ban si conteaza si decizia Statului pe sistemul P-C-R.["ttimpiti pe posturi de conducere"]. Pe privat ca depinde, dar daca la final de an nu e profit ... adica are ajustare P-C-R-ul. E si migratia acuma ca daca asta e alternativa buna. Se poate schimba si structura etnica doar avem exemple cu locuri de munca unde de import [ motociclisca si papica, etc ]. Reformulat, e bine sa ai grija si de cetatenii tai ca parca de aia se numeste Romania ... altfel ...

"fițele"
18 iulie 2024

"fițele" e rezultatul direct al sistemului romanesc pe "democratia" de 30si alti multi anisori. Si media are partea ei ca asta a promovat ca model : "frumusete de XXX", jocuri de disperare "bingo", tot felul de evenimente la altii unde dai si un canabbis, un amalgam de vocabular romano-cum_suna_mai_bine. Pe astia care-i vezi mereu pe hartie, TV unii ii iau ca model si implicit si comportamentul in public. "fitele" ca e urit sa fi invidios pe altii care isi comanda sampanie la cupa de excavator ... adica asta e modelul de promovat pt. cei multi ! Economia capitalista, asta zice : poti si ai cistigat corect umpli piscina cu sampanie frantuza ... dar cu legalitatea si la ce virsta si de unde e discutie lunga ... mai pui si ceva moralitate pai in mod sigur nu apare "minunea la TV" ! Altfel, asa ii educi pai ... care miracol ar fi rezultatul ?

Libera Alegere si Sistemul
18 iulie 2024

De ce nu merg la dual ? Sint plini de "fite" si de aia. Doar partial ceva adevar ! Chiar 1000lei aia de la generosi, dar ulterior ca e discutie lunga. Cit e cascavalul, munca si alternativa ! Unii mai descurcareti si cu darul banului adica mai merge un matrapazlic, o cioarda, putin prosteala ! Pai e si vina sistemului ca permite ! Alegerea ca poate nu te pricepi la nivel mai bun la cifre, litere dar pe ban iese mai bine prin orice metoda ! Adica nu e ttimpit asa cum "il vad altii" ... e o alegere "buna" raportat si la incompetenta sistemului. "Palate de ... cu multe turle dar sa nu intrebati arhitectul de siguranta si artistul de estetic" pai ca de aia de acolo ii trimite inapoi si iar se duc : " droguri, prostitutie si cita scoala e nevoie ? " ... Plin de exemple si vine public si debiteaza de inchizi sonorul ... dar plin de cascaval ! Cun naiba ? si de aia ... ca sistemul le-a permis de multe ori si prin acord din asta mai "cum se obisnuieste intre infractori !". Si educatia, si alegerea toate sint direct cuplate pe sistem. Toate sa functioneze bine ca rezultatul ... altfel !

Libera Alegere si Statistica
18 iulie 2024

Aici e in pp. e subiect amplu cu responsabilitate la toti factorii majori atit la nivel Central cit si Local. Ai Statistica Nationala baza pt. decizii adecvate. Ai departament de Programare si Prognoza Economica, in sensul Economiei de Piata care nu trebuie sa mearga mereu asa la voia "intimplarii" ! Cit e implicarea Statului in economie e discutabil dar e obligatorie si pe cadrul de piata. Doar la nivel local coroborat cu piata muncii si o previziune "imediata", sti citi ai nevoie si facilitati suplimentare si pe firma, elev si o sa fie si de dual, profesionala ! Nu e elevul "vinovatul vinovatilor" ca e fitos si nu-i convine si poate are dreptate de multe ori ! E cel mai simplu pe categoria "mai defavoritata : pina la urma e un biet adolescent care poate i-ar prinde bine si un loc de munca in conditii decente" si ii spui e "fitos" si "fugi la munca". De aia nu merge treaba ca elevul e fitos si nu-i mai convine prosteala ! [ asta-i argument serios ! e doar scuza pt. incompetenta altora ! ] Era subiect mai vechi cu integrarea categoriilor defavoritate, altele cu diferite deficiente motorii, etc ... Altfel, mergi cu 2-3-4 optiuni decente, promoveaza adecvat si o sa fie de toate ! Ai ce sa alegi in conditii bune nu prin eliminarea raului mai mare ! Si raul cel mai mic e divinitatea !

"alegeți profesionala"
18 iulie 2024

alt motiv, ca de aia de "misto" ! Asa au fost catalogati si rasplatiti si categoria de muncitor de unii pe istoria noua de 30si! Ca nu mai e buna munca de corectitudinte si trebuie cu cascaval si perla pe tichie si frumusete ! Doar simplist, cit s-a distrus din economia judetului in astia 30si, si "muncitorul onest" cit de viata buna a mai prins ? Adica si factori istorici care ii sti bine acasa de la ai tai ca de aia si "magarul si groapa si intelectul". Nu e simplu sa refaci ceva necesar. Altfel, iti pune rahat cu pudra de zahar in fafalie si te serveste ! A 2-a oara mai ai incredere sa mergi acolo, desi "bucate imparatesti in sensul adevarat" ?

"Meseriile din domeniul esteticii și auto"
18 iulie 2024

Si aici e tot de analiza cum trebuie. La baieti ca tara, orasul, faima, unii cite 2-3 pe persoana adica sa zicem. Dar la fete, pai aia de acolo e "fita" curata ! Auzi la duduie ca nu i-a dat natura culoare si de la parintii sa fie AlbaCaZapada ! Asa trebuie educat plodul ? Ce planuri o avea plodul ? Unde sa mearga asa la virsta din asta impropotonat de zici ... in mod sigur nu la munca sau munca de persoane serioase ! Ce poate sa fie mai frumos decit sa pui seara aluatul de cozonac la crescut si de dimineata sa iti descinti familia cu roadele celor 2 manute vrednice ! Adica e vorba de tipologia muncii si ca intii pipilica-papica-nanica, ulterior ce se mai mesteresete si dupa mai si frumusete ! Vrei-nu vrei "pipilica-nanica-papica" e obligatoriul, ulterior restul. In fct. de eficienta ca poate cu 10% rezolvi categoria obligatorie, un 20% mai mestereala si avem si 70% de Alba Ca Zapada [ adica fite, dar ... ]. "Obligatoriul asta" ca aici e baiul major, stiti si batrinica cu varsta poate nu o sa aiba nevoie acolo la rusinici dar batrinul ca poate ... Sint/erau si ferme in Cta, e si agricultura e si mentenanta robotilor, asamblarea echipamentelor electronice ... e un spectru larg si de asta "si alegerea" [ sa ai de unde ! sa fie si de obligatoriu ... ]

Alo
18 iulie 2024

Pt asta cu multe comentarii inutile. Ba baiatule, du-te iar si fa scoala ca nu esti in stare sa scrii o parere simpla. Legat de articol, prioritate are meseria care aduce cei mai multi bani intr-un timp cat mai scurt, restul sunt povesti.

raspuns
18 iulie 2024

Mare lucru oricum n-ati inteles din toate comentariile. Daca era asa de simplu era de mult rezolvat. 1rand atita v-ati priceput, dar e parerea dvs. sau doar pt. unii, ca meseria o schimbi greu ! Odata ales ceva mai dificil sa schimbi. Tema se numea inflexibilitatea pietii muncii si mai adaugati si optiunile personale, inclinatiile! Mobilul ban e central pe economia capitalista, dar aplicarea e particularizata. Chiar pe ban greu poate nu te duci acolo ca nu e de tine si sint multe variatii ! Sau sa vrei si nu poti acolo si cum ajungi pe prioritatea "cu meseria si banul" ? Munca nu o schimbi asa ca pe soseta ca nu mai e platit ... poate nu ai optiune sau poate din astea unde 1zi e suficient pt. pregatire ! Sintetic, eu am zis de alternative si centrate pe nevoile orasul si modul de promovare ! Legat de articol e ca ratiunuea pt. "fita" e derivata din sistemul capitalist de 30si de ani care merge de am vazut cu toti ! Plus ideea ca "fita" e principalul vinovat ! Eu am afirmat educatia si modelele ca expresie a functionarii deficitare a sistemului romanesc ! Plus, cine va pune sa cititi daca va plictiseste ? Ce bine ar fi sa fie totul asa simplist si sa se rezolve cu 1principiu !

Răspuns la:
Adăugat de : Alo, 18 iulie 2024
Pt asta cu multe comentarii inutile. Ba baiatule, du-te iar si fa scoala ca nu esti in stare sa scrii o parere simpla. Legat de articol...
16 comentarii. Pagina 1 din 2. Click pe pagina dorită : 1 2 

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.041 secunde