Administrația locală din Cumpăna continuă tradiția botezului copiilor orfani
381

Articole de la același autor
La Cumpăna, a devenit deja o tradiție ca, în zile de sărbătoare, să fie botezați copiii abandonați de părinți. Inițiativa îi aparține primarului Mariana Gâju, care organizează astfel de acțiuni de mai multe ori pe an.
Drept urmare, sâmbătă, 15 august, în sfântă zi cu semnificație religioasă deosebită, doi copii aflați în grija unor asistenți maternali au fost creștinați.
Evenimentul, organizat în parteneriat cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța, a avut loc în Biserica "Adormirea Maicii Domnului" din localitate.
Ceremonialul botezului a fost oficiat de Înalt Preasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, și de un sobor de preoți. Slujba oficiată pentru creștinarea celor doi micuți - Lucas Matei și Mihaela a fost emoționantă pentru toți cei prezenți.
Comentează știrea
Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Articole pe aceeași temă
Luni, 17 August 2020
Luni, 17 August 2020
Luni, 17 August 2020
Luni, 17 August 2020
Luni, 17 August 2020