Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori

Alesia Sferlea şi-a asigurat medalia de bronz, România - al treilea podium

172

Jucătoarea română de tenis de masă Alesia Sferlea a asigurat a treia medalie a delegaţiei tricolore la Campionatele Mondiale pentru juniori de la Rades (Tunisia), după ce s-a calificat în semifinalele probei de dublu feminin U15, alături de Eireen Kalaitzidou, din Germania.

După cele două medalii de bronz cucerite în probele pe echipe, la U15 feminin şi U19 feminin, România este sigură de un nou podium la Mondialele din Tunisia.

Perechea Alesia Sferlea (România) / Eireen Kalaitzidou (Germania) a învins, în sferturile de finală, cuplul Habiba Embasoumy (Egipt) / Phatsaraphon Wonglakhon (Thailanda), scor 3-1 (11-3, 11-6, 11-13, 11-8), iar pentru un loc în marea finală, se va bate cu perechea sud-coreeană alcătuită din Seungeun Lee şi Yerin Yoo.

Asiaticele sunt cele care le-au blocat în sferturi, scor 3-1, pe Bianca Mei-Roşu (România; Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”-CSM Constanţa) şi Natalia Bogdanowicz (Polonia).

Din păcate, la dublu masculin U19, românii Darius Movileanu şi Eduard Ionescu s-au oprit în sferturile de finală, reuşind să pună probleme adversarilor, chinezii Shidong Lin şi Yuanyu Chen, doar în setul al doilea al partidei pierdute cu scorul de 0-3 (5-11, 11-13, 3-11).

La dublu feminin U19, Elena Zaharia (România; Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”-CSM Constanţa) şi Hara Arapovic (Croaţia) s-au oprit tot în sferturi, eliminate fiind, scor 1-3 (7-11, 11-6, 4-11, 7-11) de franţuzoaicele Charlotte Lutz şi Prithika Pavade.

La aceeaşi categorie de vârstă, Darius Movileanu şi Elena Zaharia au cedat în sferturi la dublu mixt în faţa francezilor Felix Lebrun şi Prithika Pavade, scor 1-3 (13-11, 4-11, 7-11, 9-11).

La U15, în proba masculină de dublu, Rareş Cueşdean şi portughezul Tiago Abiodun au ratat calificarea în semifinale şi implicit medalia de bronz, după ce au cedat greu, în sferturi, în faţa japonezilor Takumi Tanimoto şi Kazuki Yoshiyama, scor 2-3 (11-6, 6-11, 9-11, 11-9, 7-11).

Naţionala feminină de tenis de masă a României s-a calificat la Campionatele Europene pe echipe din 2023, după ce a învins, cu scorul de 3-0, în deplasare, reprezentativa Turciei, în Grupa A1 a preliminariilor.

Adina Diaconu a adus primul punct României, după 3-1 (11-5, 11-4, 8-11, 11-8) cu Ozge Yilmaz, Bernadette Szocs a câştigat în minimum de seturi duelul cu Sibel Altinkaya, 3-0 (12-10, 11-3, 11-8), iar Andreea Dragoman a spulberat ultimele speranţe ale gazdelor, 3-2 (6-11, 9-11, 11-6, 11-9, 11-5) cu Ece Harac.

România, vicecampioană europeană, a învins Turcia şi la Bucureşti (3-0), echipa antrenată de Mihaela Şteff câştigând şi în deplasare în faţa Ungariei (3-1).

Şi echipa masculină a României şi-a asigurat prezenţa la Europenele pe echipe de la Malmo (Suedia), dintr-o grupă cu Slovenia şi Ucraina.