104
Campionatele Mondiale de tenis de masă / Naţionalele de junioare ale României, calificate în semifinale - 1-1670243247.jpg

O nouă performanţă pentru naţionala feminină de tenis de masă junioare U19 a României, care a reuşit să se califice în semifinalele Campionatelor Mondiale de la Rades (Tunisia). Tricolorele şi-au demonstrat superioritatea în joc contra adversarelor din Singapore, în primul duel de pe tabloul principal la finalul căruia sportivele antrenate de Viorel Filimon, Elena Sebe şi Alexandru Dincă au obţinut calificarea în penultimul act.

Elena Zaharia, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”-CSM Constanţa, a bifat două victorii, 3-0 (11-8, 11-6, 11-5) cu Tan Zhao-Yun şi 3-1 (11-9, 9-11, 11-9, 11-6) cu Zhou Jingyi, Camelia Mitrofan, de la CSM Constanţa, a pierdut duelul cu Ser Lin Qian, scor 0-3 (7-11, 8-11, 6-11), iar Ioana Sîngeorzan s-a descurcat de minune în partida cu Zhoy Jingyi, scor 3-0 (11-5, 11-8, 11-8).

În drumul spre titlul mondial, România are de depăşit Franţa, în semifinale.

La rândul său, naţionala de junioare U15 a României a acces în semifinale, după ce a învins, cu scorul de 3-0, reprezentativa ţării gazdă, într-o partidă contând pentru faza sferturilor de finală.

Bianca Mei-Roşu, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”-CSM Constanţa, a spulberat-o pe Balkis Suissi, scor 3-0 (11-5, 11-4, 11-3), Alesia Sferlea nu i-a lăsat nicio şansă Salmei Bouhjar, scor 3-0 (11-4, 11-4, 11-2), iar Cristina Sîngeorzan a forţat cât a fost nevoie pentru a trece de Ela Saidi tot cu 3-0 (11-8, 11-8, 11-5).

În penultimul act, România va înfrunta redutabila selecţionată a Chinei.

La categoria U19, echipa masculină a României a învins Belgia în optimi, scor 3-0, dar, în sferturi, a pierdut în faţa Taiwanului, scor 2-3.