206
Atleţii tricolori, la Campionatele Europene U20. Remus Niculiţă, în finală la 400 metri - atletii-1626462487.jpg

Atletul român Remus Andrei Niculiţă s-a calificat în finala probei masculine de 400 metri din cadrul Campionatelor Europene Under-20, competiţie care se desfăşoară, în această perioadă, în Estonia, la Tallinn. Niculiţă a terminat pe locul secund în a doua semifinală, cu cel mai bun timp personal (47 secunde, 14 sutimi), informează Federaţia Română de Atletism.

Din păcate, alţi doi sportivi români au ratat de puţin accesul în finală. Adrian Marian Bondoc s-a clasat pe locul şase în a doua semifinală (48.30), în timp ce Denis Simon Toma a fost al optulea în prima semifinală (48.67).

Toţi cei trei atleţi reuşiseră cei mai buni timpi personali în serii: Bondoc - 47.27, Toma - 47.76, iar Niculiţă - 47.19.

În rest, tricolorii au înregistrat rezultate modeste în reuniunea atletică de la Tallinn. La 10.000 m marş, Maria Diana Lătăreţu s-a clasat pe locul 16, cu timpul de 50 minute, 37 secunde, 82 sutimi, în proba de aruncare a ciocanului, Cristian Meheş a ocupat locul 11 în Grupa A a calificărilor (65,90 m), iar Dragoş Ionuţ Nicorici s-a clasat pe poziţia a 10-a în Grupa B (67,41 m), ambii ratând finala.

La 100 m feminin, Maria Mihalache a câştigat seria a patra (11.67), dar nu a reuşit calificarea în finală, terminând a treia în prima serie, în ciuda celui mai bun timp personal (11.60).

În calificările la 800 m feminin, Claudia Ionel Costiuc a terminat a şasea în prima serie (2:15.94), iar Larisa Paraschiva Talpiş a fost a şasea în seria a patra (2:20.18), ratând la rândul lor accederea în finală.

Nici Andreea Iuliana Lungu nu a reuşit calificarea în finala de la aruncarea discului, terminând a opta în Grupa A (46,21 m), iar la triplusalt feminin, Alexia Ioana Dospin s-a clasat pe şase în Grupa B (12,91 m), ieşind prematur din lupta pentru medalii.

La cea de-a 26-a ediţie a Campionatelor Europene U20, România participă cu 17 atleţi - 10 la feminin şi şapte la masculin.

La sfârşitul acestei săptămâni, pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti, se desfăşoară întrecerile celei de-a 51-a ediţii a Campionatelor Naţionale rezervate cadeţilor (U18).

„Alcătuirea seriilor se face în funcţie de rezultatele obţinute în sezonul 2021. În probele de 100 m plat, 110 m garduri şi 100 m garduri, capii de serie sunt pe culoarul 4 - cele mai bune rezultate din sezonul 2021 aer liber.

Juniorii categoriei U18 pot participa în două zile de concurs la trei probe, din care ştafeta masculină/feminină este considerată una. În aceeaşi zi, este interzisă participarea la două probe individuale de alergări, din care a doua să nu depăşească 400 m”, au precizat reprezentanţii Federaţiei Române de Atletism.