Liga Naţională de baschet masculin

BC Athletic Neptun a dat lovitura la Ploieşti şi a urcat pe locul doi în clasament

108
BC Athletic Neptun a dat lovitura la Ploieşti şi a urcat pe locul doi în clasament - 25202053627239653822942777516938-1636286202.jpg

Echipa masculină de baschet BC Athletic Neptun Constanţa a câştigat, cu scorul de 76-71, partida cu CSM Ploieşti, susţinută, sâmbătă, 6 noiembrie, la Sala Olimpia din Ploieşti, în cadrul etapei a şaptea a Ligii Naţionale.

„Gladiatorii din Tomis” au tranşat în favoarea lor soarta întâlnirii încă dinainte de pauza principală, adjudecându-şi clar primele două sferturi, 18-14, respectiv 24-10. La reluare, gazdele au mărit ritmul de joc, au controlat sfertul al treilea, 27-16, iar în ultimul parţial, au pus presiune şi au alergat mult după o egalare care însă nu avea să vină. Constanţa s-a apărat foarte bine şi, chiar dacă sfertul a aparţinut tot Ploieştiului, 20-18, punctele victoriei iau calea litoralului.

Alte rezultate ale rundei: CS Rapid Bucureşti - CSO Voluntari 56-85, CSM Focşani - CSA Steaua Bucureşti 83-73, CSM Galaţi - CS Dinamo Bucureşti 69-72, BC CSU Sibiu - CSM Târgu Jiu 80-87.

Partida FC Argeş Piteşti - CSM U Craiova se va disputa luni, 8 noiembrie, de la ora 18.00, în direct la Digi Sport.

În urma acestui succes, formaţia antrenată de Alexandru Olteanu a urcat, cel puţin provizoriu, pe locul doi în clasament, cu 12 puncte.

Etapa viitoare (sâmbătă, 13 noiembrie), BC Athletic Neptun va juca, în deplasare, cu SCM OHMA Timişoara.