Liga Naţională de baschet masculin, etapa a şasea

Un eşec care n-a putut fi evitat! BC Athletic Neptun, meci modest cu CSM Focşani

133
Un eşec care n-a putut fi evitat! BC Athletic Neptun, meci modest cu CSM Focşani - 25133320627106427169598743925922-1635757717.jpg

Echipa masculină de baschet BC Athletic Neptun Constanţa a fost învinsă, cu scorul de 69-78, de CSM Focşani, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a şasea a Ligii Naţionale.

După ce, runda precedentă, avuseseră nevoie de două reprize de prelungiri pentru a se impune în faţa Galaţiului, „Gladiatorii din Tomis” au făcut un joc modest şi au ratat cel de-al cincilea succes al stagiunii.

Oaspeţii au venit cu gânduri mari pe litoral şi au controlat primele două sferturi, 17-15, respectiv 28-18, astfel că, la pauza principală, aveau deja avans de 12 „lungimi”. La reluare, Constanţa a început cursa după egalare, s-a impus în sfertul al treilea, 21-17, însă tot Focşaniul a terminat în avantaj, chiar şi la limită, ultimul parţial, 16-15.

De la BC Athletic Neptun, s-au remarcat americanul Jakob Kowalik Lowrance, cu 15 puncte şi şapte recuperări, Vlad Corpodean, cu cinci pase decisive, şi americanul Devante Wallace, unul dintre principalii marcatori ai primei părţi.

De partea cealaltă, americanul Henri Raunaldo Wade Chatman a fost de neoprit, punând pe tabelă 27 de puncte pentru CSM Focşani.

În urma acestui eşec, BC Athletic Neptun ocupă locul patru în clasament, cu 10 puncte.

Pentru „Gladiatorii din Tomis”, urmează două deplasări dificile în următoarele etape, în care vor înfrunta pe CS Municipal Ploieşti, sâmbătă, 6 noiembrie, respectiv pe SCM Timişoara, sâmbătă, 13 noiembrie.