Ciclistul constănţean Mihnea Harasim, câştigător al Turului Clujului

16693

Rezultate bune pentru cicliştii de la CSM Constanţa la Turul Clujului, a treia etapă a circuitului Cupei României de şosea şi o ultimă repetiţie înaintea Campionatelor Naţionale.

La U23, Mihnea Harasim şi-a respectat blazonul şi a câştigat ambele etape şi, implicit, Turul Clujului, iar la cadeţi feminin, Brigitte Belu s-a clasat pe locul al treilea şi a urcat pe podium, după cele două etape cumulate, fond 60 km şi circuit 23 km.

Din păcate, la cadeţi masculin, Matei Paris nu a fost ocolit de ghinion. În prima etapă, aflat în grupul lider spre finalul cursei, a rupt lanţul bicicletei şi a fost nevoit să abandoneze. Chiar dacă la circuit a făcut o cursă foarte frumoasă şi a obţinut locul al doilea, nu a fost inclus în clasamentul general.

Pentru sportivii pregătiţi şi coordonaţi de antrenorul Filip Grigorescu, urmează o nouă provocare: Campionatul Naţional, care va avea loc, în week-end, la Ocna Sibiului.