Liga Naţională de handbal masculin, etapa a cincea

CSM Constanţa, imbatabilă! Derby-ul cu CSM Bucureşti, încheiat cu o „aeriană”

196
CSM Constanţa, imbatabilă! Derby-ul cu CSM Bucureşti, încheiat cu o „aeriană” - 1-1695633790.jpg

S-au „aliniat” planetele pentru echipele masculine de handbal ale CSM-ului Constanţa, care, indiferent de nivel - seniori, tineret, juniori - au obţinut victorii pe linie în ultimele runde de campionat.

Găzduit de Sala Sporturilor, duelul din etapa a cincea a Ligii Naţionale, dintre CSM Constanţa şi CSM Bucureşti, a avut toate ingredientele unui derby: handbal de calitate, suspans, atmosferă incendiară în tribune şi spectacol, ambele echipe dând totul pe teren până la final.

Sosiţi pe litoral în mare formă, după ce câştigaseră tot în primele patru runde, bucureştenii au condus aproape 20 de minute, apoi jucătorii antrenaţi de George Buricea, susţinuţi frenetic de un public admirabil, au egalat şi au trecut în avantaj, 11-10, cu şase minute înainte de pauză. După un joc echilibrat, prima repriză s-a încheiat însă nedecis, 13-13.

În partea a doua, Dani Vasile a fost încă o dată înger păzitor pentru poarta Constanţei, Ravnic a lovit necruţător pe contraatac, Andrei a fost mână sigură la aruncările de la 7 metri, iar Ilie a finalizat o „aeriană” la ultima fază a meciului!

Scor final, 28-26 pentru CSM Constanţa, după un meci de mare luptă, în care gazdele au gestionat mai inspirat şi cu mai multă tărie de caracter ultimele minute.

Antrenorii George Buricea şi Ionuţ Puşcaşu au mizat pe Vasile, Rusu - Andrei 6 goluri (3x7m), Drăgan 4, Ravnic 4, Komogorov 3, Stankovic 2 (2x7m), Aliokhin 2, Nistor 2, Ilie 2, Mourino 2, Chikovani 1, Caba, Vegar, Nikolic, Căbuţ.

După cinci etape, CSM Constanţa rămâne neînvinsă (patru victorii şi o remiză), ocupă locul al doilea în clasament, cu 13 puncte, iar etapa viitoare, sâmbătă, 30 septembrie, va juca, în deplasare, cu CS Minaur Baia Mare.

„Gemenii golului” au lovit decisiv

Victorie pentru CSM Constanţa şi în Campionatul Naţional de tineret - Seria B. În runda a doua, formaţia antrenată de Enis Murtaza s-a impus, cu scorul de 37-34 (18-17), în deplasare, în faţa celor de la CS Dinamo Bucureşti, după o repriză secundă pe care au controlat-o aproape în totalitate.

Duelul cu dinamoviştii a fost tranşat în ultimul sfert de oră, când „gemenii“ golului, Rareş Ştefan şi Teodor Ştefan, au marcat împreună de zece ori, primul încheind meciul cu 16 goluri (2x7m)!

Au mai înscris: Teodor Ştefan 6, Ayar Murtaza 6, Claudiu Vlase 3, David Ragea 3, Cristian Acsentie 1, Mădălin Crişan 1, Antonio Puşcaşu 1.

Etapa viitoare, sâmbătă, 7 octombrie, CSM Constanţa-tineret va întâlni, pe teren propriu, pe CSM Bucureşti-tineret.

Au bifat „juma de sută”!

Veritabil „galop de sănătate” pentru juniorii II ai CSM-ului Constanţa, care au câştigat la scor, 50-24 (19-8), partida cu LPS Brăila, în cea de-a doua etapă a Campionatului Naţional, Seria E.

Primul meci pe teren propriu din acest sezon şi debutul pe noul parchet al Sălii Sporturilor i-a motivat suplimentar pe băieţii lui Ionuţ Puşcaşu, care au vrut să-i ofere o victorie spectaculoasă antrenorului lor, chiar de ziua acestuia.

Au evoluat: Antonio Cristea, Mario Ciotir - Eric Andrei 10 goluri, Rareş Cohn 8, Nicholas Buricea 7, Robert Mosor 5, Claudiu Covrig 4, Mario Şopu 4, David Caras 4, Denis Ali 3, Bogdan Nancu 2, Ovidiu Dimitriu 2, Alexandru Brădeanu 1, Raul Abdulhai, Vlad Dina.

În etapa următoare, sâmbătă, 7 octombrie, CSM Constanţa-juniori II va evolua, în deplasare, în compania celor de la Arrubium 2008 Măcin.